המדריך לביטוח אחריות מקצועית לחברות תוכנה

כך תתחיל להגן על החברה שלך

לשיחת ייעוץ והצעת מחיר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

חברות הטכנולוגיה ובכללן חברות מתחום התוכנה והחומרה, מתמודדות באופן שוטף עם דרישות לקוחותיהם הנוגעות לעמידה במסגרת התקציב, ללוח הזמנים ולאיכות המוצרים שהן מספקות. בשנים האחרונות, חלה עלייה ניכרת במספר התביעות המוגשות נגד חברות תוכנה, בעילות כגון: גרימת נזק ישיר ו/או עקיף, פגם טכנולוגי, אובדן מידע, פגיעה בהכנסות ועוד. מכאן, חברות תוכנה שאינן עורכות ביטוח אחריות מקצועית חשופות לסיכונים ובהם – הוצאות משפט גבוהות והוצאות כספיות אחרות מכוח פסקי הדין.

חשיבות עריכת ביטוח

עם ההתפתחות המהירה של הטכנולוגיה והעלייה בכמות התוכנה והחומרה הנדרשת, עולה ההסתברות לנפילתן של טעויות, להשמטות ולגרימת נזקים של החברה ללקוחותיה. זאת כתוצאה מתפקוד לקוי של התוכנה ו/או החומרה, חשיפה לווירוסים חיצוניים, גנבת מידע על ידי האקרים וכן הלאה. נזקים אלה עלולים לגרום להגשת תביעות פוטנציאליות בגין רשלנות מקצועית מצד לקוחות החברה, ספקים וצדדים שלישיים אחרים. לפיכך, מומלץ כי חברות התוכנה והחומרה יבטחו את עצמן מבעוד מועד.

מהו ביטוח אחריות מקצועית?

ככלל, ביטוח אחריות מקצועית מכסה את חבות החברה, לרבות העובדים והמנהלים. המקרים הנובעים מליקוי בחובתם המקצועית, ליקוי הנגרם בשל מעשה רשלנות, טעות או השמטה שגרמו נזקים לצדדים שלישיים – לקוחות החברה, ספקים ועוד. ביטוח אחריות מקצועית נועד לכסות את עלות הייצוג המשפטי בגין ניהול התביעה לרבות שכר טרחה עו"ד, שכר עדים מומחים, אגרות בית משפט ועוד. נוסף על כך, אם יוכרע כי החברה התרשלה, הפוליסה תכסה גם את ההוצאות שייפסקו.

ביטוח אחריות מקצועית

ביטוח חבות המוצר

מטרתו לכסות את אחריות המבוטח בגין נזק פיזי לגוף או לרכוש של צד ג', שנגרמו בגין כשל במוצריו לאחר שיצאו מרשותו. חוק האחריות למוצרים פגומים, תש"ם-1980 מטיל חובה על כל יצרן לפצות כל מי שנגרם לו או סבל נזק גוף כתוצאה מפגם במוצר שייצר, כאשר אין משמעות לשאלת האשם של היצרן בפגם.

ביטוח צד שלישי

הפוליסה מעניקה כיסוי בגין נזקי גוף ו/או רכוש אשר נגרמו לצד ג' מכוח פקודת הנזיקין (נוסח חדש), תשכ"ח-1968. הביטוח מכסה את הוצאות החבות העלולות לחול על המבוטח כתוצאה ממקרה של תאונה בלתי צפוי, שבשלו נגרמו נזקי גוף או רכוש לצד שלישי ומעניק כיסוי עבור הוצאות ההגנה המשפטית בשל התביעות.

ביטוח אחריות מקצועית משולב

ביטוח זה נועד להגן על חברות העוסקות בתוכנה ובחומרה מפני תביעות משפטיות עתידיות בנושאי אחריות מקצועית וחבות המוצר. זאת, בשל הקושי לערוך אבחנה בין ההיבט התכנוני לבין המוצר בעת שנגרם נזק כלשהו במערכת המחשבים של הלקוחות.

מכאן, חברות הביטוח יצרו פוליסת ביטוח משולבת, המותאמת באופן אישי לחברות אלה והמשלבת בין שני סוגי הביטוחים: כיסוי אחריות מקצועית בשל מחדל/טעות/השמטה/כשל או אי נתינת שירות וכיסוי חבות המוצר בגין נזק גוף ו/או רכוש אשר נגרם בשל מוצר שסיפקה החברה. הכיסוי ניתן לחברה כגוף משפטי וכן לעובדי החברה, למנהלים או לשותפים בהווה, בעבר או בעתיד.

חשוב לציין, כי ניתן להרחיב את הפוליסה, כך שתעניק כיסוי בגין תביעות משפטיות בעילות שונות, ביניהן: צד שלישי, רכוש ואובדן מסמכים או מדיה דיגיטלית, וירוסים, סיכוני סייבר הנובעים מתביעות של צד ג', תביעות השמצה, דיבה, לשון הרע וחדירה לפרטיות, אי יושר עובדים, קניין רוחני ועוד.

כמו כן, כאשר החברה פעילה בחו"ל, אם באמצעות חברת בת או על ידי סניפים או כל גורם אחר הפועל להפיץ את התוכנה או את החומרה, רמת החשיפה והסיכונים שלה גדלים לאין שיעור. על כן, פוליסת הביטוח המשולבת מעניקה כיסוי ביטוחי גם במצבים שבהם התביעה מוגשת בחו"ל ו/או נובעת מפעילות החברה ברחבי העולם.

לסיכום

שוק הביטוחים בארץ כולל פוליסות ביטוח אחריות מקצועית שונות לחברות תוכנה, ביניהן תוכנית משולבת המעניקה כיסוי והגנה עבור מעשה או מחדל, טעות, השמטה, רשלנות מקצועית וכן כשל במוצרים, העלולים לגרום לנזקי גוף פיזיים ו/או לנזקים כלכליים ברכוש.

חשוב מאוד לקבל ייעוץ מקצועי מסוכנות ביטוח שמתמחה בתחום, שתוכל להתאים את הכיסוי הביטוחי בדיוק לפי דרישות נספח הביטוח של מזמין הפרוייקט, וכך לחסוך לך הרבה זמן וכסף על טעויות בהתאמת פוליסה.

נשמח לבצע שיחת ייעוץ, השאירו פרטים, ונציג ביטוחי אחריות מקצועית הייטק יחזור אליכם מייד

מאמרים נוספים

דירוג:

/ 5.

שיתוף:

לשיחת ייעוץ והצעת מחיר​

למה יעדים?

שירות

שירות אדיב ותמיד מכל הלב

ניסיון

ניסיון של למעלה מ- 20 שנה

מוניטין

מוניטין טהור עם אינסוף המלצות מלקוחות

קשרים

מקושרים לכל החברות ביטוח בישראל

360

פתרונות ביטוח ופיננסים לכל צורך

מחירים

דואגים תמיד למחיר ביטוח הטוב ביותר ללקוחותינו

0 +

פוליסות

0 +

לקוחות

0

שנות נסיון

0 +

עובדים

דילוג לתוכן