חשיבות קבלת חוות דעת אקטוארית ברשלנות רפואית

למה חשוב לקבל חוות דעת אקטוארית במקרה רשלנות רפואית

לשיחת ייעוץ והצעת מחיר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

עוולת הרשלנות כוללת את חובת הזהירות, ההתרשלות וגרימת הנזק ולכן נדרשת לעיתים קבלת חוות דעת חיצונית לצורך הערכת השלכות כלכליות. את חוות הדעת כותבים אנשי מקצוע שמכירים את ענף הביטוח, הבריאות ופסקי הדין התקדימיים

עוולת רשלנות רפואית

שירותים רפואיים תוך סטייה מרמת הזהירות המתבקשת עלולה לגרום לעוולת רשלנות רפואית. הדבר החשוב ביותר מבחינה משפטית הוא להוכיח שהסטייה מרמת הזהירות הסבירה היא זו שגרמה נזק למטופל, ושהנזק היה יכול להימנע אלמלא הסטייה. בנוסף, עוולת הרשלנות משויכת לדיני נזיקין וניתן לקבל בגינה פיצויים כספיים גם כאשר למזיק לא הייתה כוונה לפגוע.

חוות דעת רפואית ברשלנות רפואית

הגשת חוות דעת לבית המשפט

חוות דעת היא כלי שבו יכולים להשתמש עורכי הדין או השופטים בבואם לבחון נסיבות של רשלנות רפואית. ראשית, חוות דעת רפואית מסייעת לשופטים לקבוע האם אכן הייתה סטייה מרמת הזהירות הסבירה והאם אותה סטייה גרמה לנזק. שנית, חוות דעת אקטוארית שנכתבת על ידי גורם חיצוני מטעם התביעה או ההגנה משמשת להערכת ההשלכות הכלכליות של אותה רשלנות רפואית לכאורה.

מאפיינים ודגשים בכתיבת חוות דעת אובייקטיבית

חוות דעת אקטוארית בתיקים משפטיים שעוסקים ברשלנות רפואית מתבצעת במטרה להעריך באופן אובייקטיבי את התוצאות הכלכליות של האירוע. חוות הדעת מורכבת מהתייחסות לנתונים פיננסיים, למאפייני ונסיבות הרשלנות הרפואית, לתחזיות כספיות בנוגע לכושר ההשתכרות של הנפגע, לקשר בין פגיעה בכושר ההשתכרות לבין הרשלנות הרפואית וכן הלאה.

בנוסף, חוות הדעת חייבת להיות מקצועית כי היא מתייחסת לאירועים עתידיים שלא התקיימו בפועל – כמו למשל לשאלה עד כמה נפגעה היכולת של האדם להשתכר בגלל אותה רשלנות רפואית. חשוב מאוד לקבל את חוות הדעת בשלבים מוקדמים של הגשת התביעה ולפי הממצאים להחליט איזה סכום של פיצוי לדרוש.

במילים אחרות, חוות דעת שנכתבת על ידי אדם שמכיר את חברות הביטוח, את ענף הרפואה את דיני הרשלנות הרפואית, ופוליסות ביטוח אחריות מקצועית רפואית יכולה לעזור בהשגת פיצויים כספיים. היא משמשת את השופט לקביעת דמי הפיצויים והיא יכולה לסייע לתובע להוכיח את עוצמת הנזק שנגרמה לו.

ניתן להשתמש בחוות דעת אקטוארית בתביעות נזיקיות של רשלנות רפואית לעוד כמה מטרות חשובות:

א. הערכת הפסדי השתכרות עקב נזקי גוף – תאונת רשלנות רפואית שגורמת נזק פיזי מלווה בדרך כלל בפגיעה ביכולת ההשתכרות. הדרך היחידה להעריך את הפסדי ההשתכרות עקב נזקי הגוף לטווח הקצר והארוך היא לקבל חוות דעת חיצונית ואובייקטיבית.

ב. תביעות מול חברות הביטוח – מלבד הגשת תביעת נזיקין נגד הרופא שהתרשל בתפקידו, אפשר להשתמש בחוות דעת על מנת לדרוש פיצוי מחברת הביטוח. זו אופציה שרלוונטית עבור מי שיש לו ביטוח בריאות פרטי והוא מעוניין לנצל אותו כדי להגדיל את דמי הפיצויים.

ג. קצבת שאירים – ברשלנות רפואית שמסתיימת חלילה במוות של המטופל ניתן להשתמש בחוות דעת אובייקטיבית על מנת להגיש בקשה לקבלת קצבת שאירים מהמוסד לביטוח לאומי. גם במקרים אלה יש לוודא שמי שכותב את חוות הדעת הוא בעל הכשרה מתאימה ורקע בנושא של רשלנות רפואית.

חוות דעת לפיצוי בנזיקין

לפי דיני הנזיקין בישראל, פיצוי כספי ניתן רק כאשר נגרם לתובע נזק ורק אם קיים קשר סיבתי בין התנהגות המזיק לאותו הנזק. מכאן שחוות דעת אקטוארית לא יכולה לשמש להוכחת יסוד הנזק והקשר הסיבתי. חוות הדעת היחידה שאכן משמשת להוכחת קשרים מן הסוג הזה נכתבת על ידי רופא. לפיכך, השאלה היחידה היא האם מסתפקים בחוות הדעת של רופא או משלבים גם חוות דעת אקטוארית.

לכל שאלה בתחום ביטוח אחריות מקצועית רפואית ניתן לקבל יעוץ ראשוני ממשרדינו

מאמרים נוספים

דירוג:

/ 5.

שיתוף:

לשיחת ייעוץ והצעת מחיר​

למה יעדים?

שירות

שירות אדיב ותמיד מכל הלב

ניסיון

ניסיון של למעלה מ- 20 שנה

מוניטין

מוניטין טהור עם אינסוף המלצות מלקוחות

קשרים

מקושרים לכל החברות ביטוח בישראל

360

פתרונות ביטוח ופיננסים לכל צורך

מחירים

דואגים תמיד למחיר ביטוח הטוב ביותר ללקוחותינו

0 +

פוליסות

0 +

לקוחות

0

שנות נסיון

0 +

עובדים

דילוג לתוכן