ביטוח אחריות מקצועית לאדריכלים

כדי שתוכל לישון בשקט דאג לביטוח אחריות מקצועית לאדריכלים מותאם אישית

לשיחת ייעוץ והצעת מחיר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

ביטוח אחריות מקצועית הוא אחד מתחומי הביטוח המבוקשים ביותר בשנים האחרונות, בפרט בקרב בעלי מקצועות חופשיים. ביטוח מקצועי לאדריכלים מכסה מקרים של תקלות בעבודה והוא חל על שלל נותני השירותים, החל מרופאים ועורכי דין, דרך רואי חשבון, וכלה במהנדסים ואדריכלים.

לשמיעת המאמר:

ביטוח אחריות מקצועית לאדריכלים

ביטוח אחריות מקצועית מספקת מענה ופתרון למקרים בהם נכשל נותן השירות בתכנון ובביצוע עבודתו כנדרש.

פוליסה זו, מכסה את נותן השירות מבחינת העלויות והנזק הכספי שיכול להיגרם לו כתוצאה מתביעות של אלו שנגרם להם נזק מעבודתו. לכן רוב נותני השירותים, בין היתר אדריכלים דואגים לרכוש ביטוח אחריות מקצועית מאחת חברות הביטוח בארץ.

ביטוח מקצועי לאדריכלים למי הוא מתאים?

נותני שירותים רוכשים בדרך כלל פוליסות ביטוח מקצועי בגין אחריות מקצועית על בסיס הגשת התביעה. 

 סוג זה של ביטוח מקצועי מתייחס לתקופת זמן רטרואקטיבית שמפורטת בחוזה הפוליסה. אם במסגרת תקופה זו תוגש תביעה נגד המבוטח (נותן השירות) הוא יעביר את התביעה לטיפול חברת הביטוח בה הוא מבוטח בזמן הגשת התביעה נגדו, וחברת הביטוח תשא בתביעה.

ביטוח מקצועי לאדריכלים הוא היעיל ביותר מכיוון שתביעות בגין אחריות מקצועית מוגשות ברוב המקרים לאחר תקופה ממושכת מיום ביצוע או מיום סיום העבודה.

ביטוח אחריות מקצועית לאדריכלים

נקודות חשובות לביטוח אחריות מקצועית

מעבר לביטוח הנזקים, ביטוח אחריות מקצועית עבור אדריכלים כולל ברוב חברות הביטוח: ביטוח אובדן מסמכים,  ביטוח הוצאות דיבה והשמצה, הוצאות בגין מרמה ואי יושר של עובדי המבוטח ועוד.

בעת חתימה על חוזה פוליסת ביטוח מקצועי לאדריכלים ובפרט אחריות מקצועית של אדריכלים יש לשים לב לתקופת הזמן הרטרואקטיבית שפוליסת הביטוח מכסה.

בנוסף, יש לשים לב לקביעת חוק ההתיישנות: חוק זה קובע שתביעה מתיישנת לאחר תום שבע שנים מהיום בו נודע לתובע על הנסיבות שמהוות סיבה להגשת תביעה. חוק זה מרחיב את אחריותם המקצועית של האדריכלים, לאחרונה נוסף סעיף עבור אדריכלים הכולל גם כיסוי משפטי במידה ומוגשת תביעה פלילית נגד הנתבע.

אחריות מקצועית של אדריכל או הנדסאי אדריכלות  נוגעת לאיכות העבודה שהוא עושה עבור מינים רבים של פרוייקטים פרטיים וציבוריים כגון תכנון והקמת בנייני מגורים, גשרים, בניינים ציבוריים ועוד.

הכשלון במקרה זה עלול לפגוע קשות  באדריכל, ולכן ביטוח אחריות מקצועית מהווה את כלי הגנה הראשון במעלה בידיהם של האדירכלים בפני כל תביעות עתידיות שאנשים פרטיים, גופים עסקיים או ציבוריים יגישו כנגדם.

אחריות מקצועית של אדריכל אינה מתיישנת אחרי שבעה שנים מתום ביצוע העבודה, הדבר עלול להמשך שנים רבות מיום גמר הפרויקט. אחריות זו תחול עד שבע שנים מיום בו הנזק נגרם.

פוליסת ביטוח אחריות מקצועית היא דבר שאין לזלזל בו. ביטוח זה מבטיח כיסוי נזקים שיכולים להגרם על ידי או לבעלי המקצוע. כיום, בעלי המקצועות החופשיים מתייחסים לפוליסה זו כחלק בלתי נפרד מהוצאות העסק שלהם, ובפרט אדריכלים, שנושאים באחריות רבה במקצועם.

מהו יתרון ביטוח האחריות המקצועית לאדריכלים?

ביטוח האחריות המקצועית הוא כלי חיוני לאדריכלים, שהוא לא רק מקור הגנה מתביעות מצד לקוחות, אלא גם כלי עיקרי לבניית האמון והאמידות בעולם המקצועי. כאשר אדריכל מבוטח מתוך ידיעה שהוא מוגן, הוא יכול לשפר את אמינותו בשוק.

ביטוח אחריות מקצועית לאדריכלים

שאלות נפוצות על ביטוח האחריות המקצועית לאדריכלים:

מהו הסיכון המרבי שבו נתון אדריכל?

כאשר אדריכל עובר על תכנון או בנייה, יתכן ויתקבלו טעויות או שגיאות במהלך העבודה. ביטוח האחריות המקצועית מספק הגנה כאשר נגרם נזק ללקוחות או לרכוש הציבורי בשל טעויות או שגיאות מקצועיות.

איך ניתן לקבוע את סכום הכיסוי של ביטוח האחריות המקצועית?

סכום הכיסוי מתוך ביטוח האחריות המקצועית עשוי להשתנות בהתאם לגודל ולסוג הפרויקטים שאדריכל עובד עליהם. בדרך כלל, ככלל גדל הפרויקט, כך יגדל גם סכום הכיסוי הנדרש.

האם ביטוח האחריות המקצועית כולל גם תקלות תיכנון?

כן, רוב ביטוחי האחריות המקצועית כוללים גם תקלות תיכנון. אם יתרחשו תקלות בתום לב במהלך התיכנון שתגרמו לנזק ללקוחות, הביטוח עשוי לכסות את זה. חייב לבדוק את תנאי הפוליסה הספציפיים.

האם ניתן לשדרג את ביטוח האחריות המקצועית במהלך הפרויקט?

כן, ברוב המקרים, ניתן לשדרג את ביטוח האחריות המקצועית במהלך הפרויקט אם זוהתה צורך לכך. אדריכלים יכולים להתייעץ איתנו. לרוב מזמין העבודה דורש גבולות כיסוי גבוהים יותר, או ניספחי ביטוח עם קודים מסוימים שאין בפוליסות. ואנו מוצאים את הפתרון לכך.

איך אדריכל יכול לבחון את הביטוח המתאים ביותר עבורו?

לבחירת ביטוח המתאים לו, אדריכל יכול להתייעץ עם מומחה בתחום הביטוח או ברוקר ביטוח. המומחה יכול לסייע בהבנת הצרכים המדויקים שלו ולהמליץ על פוליסה שתספק את הכיסוי הנדרש. כמובן יש לנו התמחות רבת שנים בתחום האדריכלות נשמח לשוחח .

נשמח לעמוד לרשותכם לייעוץ בתחום.

חובה לקרא!

למאמר על ביטוח אחריות מקצועית למהנדסים ואדריכלים בתנאי שפי >>

דירוג:

/ 5.

לשיחת ייעוץ והצעת מחיר​
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם
דילוג לתוכן