ביטוח למהנדסים

לשיחת ייעוץ והצעת מחיר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

בעשורים האחרונים (בין אם בשל עליה במקרי התביעה ובין אם בשל העלאת המודעות לנושא) הפכו פוליסות ביטוח האחריות המקצועית לפופולאריות בין בעלי המקצועות החופשיים השונים, כשמאחורי כולם, בעצם, מצויה סיבה אחת – הרצון והצורך לכסות את עצמם מהאספקט הביטוחי, במקרים של תקלה / פגיעה.

זאת, מאחר ופוליסות ביטוח אחריות מקצועית למהנדסים מכסות את המבוטחים בהן במקרים של תביעות המוגשות נגדם בעניין עבודתם, בין אם זו לא בוצעה כראוי עקב כשלים תכנוניים ובין אם המדובר על ביצוע כושל אשר נעשה, מבלי משים ובתום לב.

ההיגיון המנחה את רכישת פוליסות הביטוח האחריות מקצועית פשוט למדי – איש המקצוע, המהנדס (במקרה שלנו) רוכש עבור עצמו כיסוי של ביטוח אחריות מקצועית בתחום הרלוונטי לפעילותו, ופוליסה זו מכסה ומגנה עליו, אם וכשתגענה תביעות כנגדו, במסגרת תקופת הביטוח. תביעות במסגרת זמן מוגדרת זו תחייבנה את חברת הביטוח המבטחת בהוצאות השונות הנלוות לטיפול בתביעה עד לסיום תביעה.

עקרון זה הוא הבסיס לכל פוליסות ביטוחי האחריות המקצועית, כשעליו, נוספים רכיבי כיסוי נוספים כדוגמת אובדנם של מסמכים רלוונטיים, כיסוי ביטוחי לתקופות-עבר שלפני תקופת הביטוח וכן הלאה.

תקופות עבר, תוקף פוליסה ורצף ביטוחי

מאחר ומעצם מהות עבודתם, תביעות כנגד מהנדסים עשויות להיות גם מוגשות זמן רב (אפילו שנים) לאחר תום מעורבותו בפועל של מהנדס בפרויקט, חשוב לוודא, כי המהנדס מבוטח באופן רציף, לכל אורך זמן ואף לאחריה, זאת, מכיוון שפרק זמן ההתיישנות הנקוב בחוק בנוגע לתביעות כנגד מהנדסים עומד על שבע שנים ממועד גרימתו של הנזק המדובר.

פירוש הדבר הוא, כי תקופת אחריותו המקצועית של מהנדס משתרעת על פני פרק זמן ארוך, ולמעשה, לא ניתן לחזות מראש מתי יתגלה או יגרם נזק במבנה שבבנייתו היה המהנדס מעורב.

מסיבה זו, מומלץ, להמשיך ולהחזיק בפוליסת ביטוח אחריות מקצועית למהנדסים, עוד שבע שנים (אפילו מעט יותר) מסיומו של הפרויקט האחרון שבוצע, בכדי להמשיך ולהיות מכוסים, על כל צרה שלא תבוא. הרצף הביטוחי, אף הוא מהווה גורם חשוב מאד בשיקולים, שכן, כידוע, כל תביעה כזו המוגשת כנגד מהנדס עלולה לעלות לו במאות אלפי ₪, במקרים שבהם בית המשפט יחליט להכריע את הכף לטובת התובע.

ביטוח למהנדסים
ביטוח מהנדסים

הרחבות כיסוי החשובות במיוחד למהנדסים

פוליסות ביטוח האחריות המקצועית מטרתן לספק למבוטחים בהן את ההגנה הנדרשת להם כנגד תביעות הנזיקין שמוגשות בגין מעשה רשלני או כשל בין אם של המבוטח-עצמו ובין אם של אחד מעובדיו. ההגנה, במקרים כאלה, תכלול את הייצוג המשפטי הנדרש וכיסוי העלויות שתושתנה על המבוטח בפוליסה.

בהחלטה על רכישת ביטוח אחריות מקצועית למהנדסים, חשוב מאד לבדוק כי בהצעות המחיר נכללת התייחסות גם להרחבות הכיסוי הללו:

 • התייחסות לכיסוי עבור אחרים – הכיסוי נוגע למקרים בהם אירע מחדל של אדם ו / או גוף הפועלים בשרותיו של המבוטח בפוליסה.
 • התייחסות לחריגה מסמכות – כיסוי זה נוגע למקרים בהם אירעה חריגה מסמכות שנעשתה בתום לב במהלך עיסוקו של המבוטח.
 • התייחסות להפרת חובת הסודיות – ישנם נקודות ופרויקטים שעליהם חלה חובת סודיות, מסיבות כאלה ואחרות. כיסוי זה מכסה את המבוטח במקרים בהם הפר אותה.
 • אי יושר ומרמה – כיסוי בפני כל מעשה של האדם / עובדים שלו ו / או עובדים לשעבר, במידה והיה להם קשר למעשים המוגדרים כפליליים.
 • התייחסות לאובדן מסמכים – בהארד קופי או במדיות דיגיטאליות.
 • התייחסות לשותפויות מוקמות או מתפרקות – כיסוי המתייחס להרכב השותפות באספקט של שותפים אשר נכנסו לעסק או יצאו ממנו.
 • התייחסות להגנה בעת הנהלות הליכים פליליים – נחשב ככיסוי חשוב, אשר, מרבית חברות הביטוח מטילות עליו מגבלת סכום הנמוכה מהנדרש בפועל. חשוב לוודא כי קיים כיסוי של, לפחות, 800,000 ₪.
 • תקופת הגילוי – במקרים בהם, מסיבות שונות, חברת הביטוח אינה מחדשת את פוליסת הביטוח, או, לחילופין, המבוטח בוחר שלא לחדש אותה, קיימת האפשרות לבקש תקופת גילוי בת 12 חודשים, שמכסה את התביעות שעלולות להגיע במשך תקופה זו.
 • הגדרות העיסוק – בהתעורר ספק לגבי טיבה של פעילותו של המבוטח, חברת הביטוח פונה ליו"ר איגוד המהנדסים והאדריכלים העצמאיים בישראל ומבקשת חוו"ד בעניין.
 • התייחסות לכיסוי ביטוחי שלאחר הפסקת הפעילות (RUN OFF) – זוכרים שקודם לכן הדגשנו את חשיבותו של הרצף הביטוחי? ובכן, בשל חשיבות הנושא, חלק מחברות הביטוח מעניקות הנחה של 14% לכל שנה ברצף הביטוחי, לטובת רכישת פוליסת ה-RUN OFF. ברגע שמבוטח צובר ותק של שבע שנים בפוליסה, הוא, למעשה, הופך לפטור מתשלומי פוליסת המשך, דבר שעשוי לחסוך למבוטח לא מעט כסף לאחר הפרישה לגמלאות.
 • הרחבה לצד שלישי – הרחבה זו מכסה נזקים לגוף ו / או רכוש. בחלק מחברות הביטוח, סעיף זה אינו נכלל אוטומאטית, אלא מצריך תשלום נוסף, אחרות – מציעות כיסוי לסעיף, אף בלא תשלום מראש.

חשוב גם לשים לב לכך כי פוליסת ביטוח האחריות המקצועית למהנדסים מתייחסת לרכיבי התכנון, הייעוץ והפיקוח, בהתאם לטיב פעילותו של המבוטח.

בסיכומו של דבר

ביטוח אחריות מקצועית למהנדסים מאפשרת למהנדסים לפעול באופן חופשי ונטול דאגות על פי הנדרש מהם מהבחינה המקצועית, וללא לחץ של חשש מתביעות אפשריות.

נשמח לתת לכם ייעוץ ראשוני בבניית הביטוח למהנדס והתאמתו לניספח הביטוחי שברשותך , פנה אלינו עכשיו!וסוכן ביטוח מהנדסים יהיה לרשותך

מאמרים נוספים

דירוג:

/ 5.

שיתוף:

לשיחת ייעוץ והצעת מחיר​

למה יעדים?

שירות

שירות אדיב ותמיד מכל הלב

ניסיון

ניסיון של למעלה מ- 20 שנה

מוניטין

מוניטין טהור עם אינסוף המלצות מלקוחות

קשרים

מקושרים לכל החברות ביטוח בישראל

360

פתרונות ביטוח ופיננסים לכל צורך

מחירים

דואגים תמיד למחיר ביטוח הטוב ביותר ללקוחותינו

0 +

פוליסות

0 +

לקוחות

0

שנות נסיון

0 +

עובדים

דילוג לתוכן