ביטוח אחריות מקצועית לקבלנים

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית לקבלנים

לשיחת ייעוץ והצעת מחיר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

בליל ה-21 במאי 2001, קרסה רצפת רחבת הריקודים באולמי ורסאי בירושלים. 23 חוגגים נפלו אל מותם וקרוב ל-400 נוספים נפצעו בדרגות פציעה שונות.

בחקירת האסון הסתבר, כי נעשה שימוש בחומרים לא תקניים, ורחבת הריקודים נבנתה בשיטת ה"פל קל", שכנראה היווה גורם מרכזי לקריסת הרצפה.

בשנת 2010 לאחר דיונים רבים בערכאות משפטיות שונות, נכנסו בעלי האולם והמהנדסים לכלא, לרצות עונשם על גרימת מוות ברשלנות.

בשנת 2017, לאחר דיונים משפטיים מול חברת הביטוח כלל, בה היה מבוטח האולם, נפסק כי על המבטחת לפצות את בעלי האולם על נזקי האסון.

בשל הסיכונים הרבים הקיימים במקצוע הבניה, בשל המשקל הרב של החומרים, הצורך בקונסטרוקציה הנדסית מדויקת שתחזיק לאורך שנים ועוד, אינה דומה אחריותו של קבלן לאחריות בעלי מקצוע אחרים.

זאת ועוד, העלויות הפוטנציאליות על נזקים בתחומי הבניה, גבוהות לאין ערוך מעלויות נזקים הנובעים מאחריות מקצועית של בעלי מקצוע אחרים.

ביטוח אחריות מקצועית לקבלנים

ביטוח חבות מוצר ואחריות המקצועית של קבלן?

על פי חוק "אחריות למוצרים פגומים", המחוקק מתייחס ספציפית לבניין כ"מוצר" בהגדירו, כי "

"מוצר" – לרבות רכיב ואריזה של מוצר, מוצר המחובר למקרקעין, ובנין".

בהמשך החוק מובהר, כי אחריות היצרן לפצות את מי שנגרם לו נזק כתוצאה מפגם במוצר שייצר, אינה תלויה בשאלה אם היה או לא היה אשם מצד היצרן.

מלבד מקרים כמו אסון ורסאי ואירועים דומים אחרים – דוגמת אסון גשר המכביה, וגשר התאורה בהר הרצל, שקרס והרג את סגן הילה בצלאלי – שנבעו מרשלנות ממשית, קיימים סוגי נזקים רבים, החוסים תחת אחריות הקבלן.

ראשית, בתקופת הבניה, כל נושאי הבטיחות באתר הבניה, אחריות כספית על החומרים והמכשור המכני הכבד, מוטלים לפתח הקבלן המבצע, שלרוב מבוטח בביטוח קבלנים.

כך, אם לדוגמא יצק הקבלן בטון וגשם הפתיע והרס את היציקה, עד כדי שנאלצים לפרק הכל ולצקת מחדש, מדובר לעתים בנזקים של עשרות ואף מאות אלפי שקלים. מי יכסה נזקים אלו?

גם במידה ובהמשך – לאחר שהבניה הושלמה והנכס אוכלס – מתגלים ליקויים בבניה, הנובעים מרשלנות או אפילו מתקלה בבניה וגורמים נזקים לגוף או לרכוש, הקבלן ייתבע לקבל אחריות לנזקים.

לאור זאת ועל מנת לכסות את הנזקים העלולים לקרות, רוב הקבלנים רוכשים פוליסות ביטוח שונות, המכסות נזקיהם במקרי תקלות ובתביעות נזיקין בהמשך.

מהו ביטוח אחריות מקצועית לקבלנים?

הביטוח נותן לקבלן כיסוי לנזקים לגוף, לרכוש כולל נזקים עקיפים הנובעים מתקלות שבתחום אחריותו.

ישנן מגוון פוליסות ביטוח אחריות מקצועית לקבלנים, שחברות הביטוח מציעות. החל מכיסוי מקיף של נזק ישיר ועקיף שייגרם לקבלן כתוצאה מאחריותו – פוליסה יקרה מאוד לקבלן.

ישנה פוליסה המכסה רק את הנזקים הנובעים מהאחריות המקצועית בתקופת הבניה. יש פוליסות המכסות הוצאות משפטיות המוטלות על המבוטח בשל אחריותו המקצועית ועוד.

כך, יש אפילו פוליסה המכסה פיצוי ללקוח במקרה של איחור במסירת פרויקט, הנובע מנזקים פיזיים שאירעו בבניה.

קבלנים המבצעים פרויקטים רבים במקביל, נוהגים לרכוש פוליסה פתוחה לביטוח אחריות מקצועית לקבלנים, המכסה את כל הפרויקטים בשלב ביצועם ולאחר מכן.

פוליסה כזו מוזילה להם מאוד את העלויות פר פרויקט, וחוסכת להם כאב ראש לטפל בביטוח כל פרויקט בנפרד.

גם קבלנים הרוכשים רק פוליסה לתקופת הבניה, לרוב ייקחו הרחבה של כיסוי ביטוחי לשנים עשר חודשים נוספים, למקרה שיתגלו ליקויים בבניה במשך תקופה זו.

האם חובה לרכוש ביטוח אחריות מקצועית לקבלנים?

אין חובה על הקבלן לרכוש ביטוח אחריות מקצועית לקבלנים. קבלן יכול להחליט כי הוא לוקח את הסיכונים ומשלם מכיסו הוצאות נזקים בגין אחריותו המקצועית.

אולם זאת יש לדעת, כי לקוחות רבים – בעיקר גופים רשמיים כמוסדות ממשלתיים או רשויות מקומיות – דורשים קיומה של פוליסה כזו, על מנת לבטח עצמם במקרה נזק – במידה והקבלן לא יוכל לעמוד בנזקים.

כך, ברוב המכרזים הציבוריים וחלק מהפרטיים, המזמינים דורשים ביטוח אחריות מקצועית לקבלנים, כתנאי סף למכרז.

מה קבלן צריך לוודא ברכישת ביטוח אחריות מקצועית לקבלנים?

על הקבלן לוודא כי הביטוח מכסה את כל שלבי העבודה, על מנת שלא ייווצר מצב של נזק הנגרם משלב מסוים שלא הופיע בפוליסה.

כמו כן, במקרה של מכרז הדורש ביטוח אחריות מקצועית לקבלנים, כחלק מתנאי הסף, חשוב לוודא עם עורכי המכרז, מה התנאים המדויקים הנדרשים לביטוח.

חובה לוודא מה הם תנאי המיגון שהמבטחת דורשת על מנת שיחול הכיסוי הביטוחי. לדוגמא, ישנן פוליסות הדורשות מצלמות באתר הבניה, על מנת למנוע פריצה ושוד כלים וחומרי בניה וכדומה.

בנוסף לאלו, כדאי לדעת שלעתים יש מוטלת אחריות על הקבלן, גם בגין משגים של מתכננים, דוגמת מהנדס וכדומה, וישנן פוליסות המבטחות גם נזקים הנובעים מפעולות מתכננים, בודקים ויועצים שונים.

נשמח שתפנו אלינו לקבלת יעוץ מקצועי בהתאמת פוליסת ביטוח אחריות מקצועית לקבלנים

אסור לכם לפספס:

מאמרים נוספים

דירוג:

/ 5.

שיתוף:

לשיחת ייעוץ והצעת מחיר​

למה יעדים?

שירות

שירות אדיב ותמיד מכל הלב

ניסיון

ניסיון של למעלה מ- 20 שנה

מוניטין

מוניטין טהור עם אינסוף המלצות מלקוחות

קשרים

מקושרים לכל החברות ביטוח בישראל

360

פתרונות ביטוח ופיננסים לכל צורך

מחירים

דואגים תמיד למחיר ביטוח הטוב ביותר ללקוחותינו

0 +

פוליסות

0 +

לקוחות

0

שנות נסיון

0 +

עובדים

דילוג לתוכן